ВАЖНО!!!

ВАЖНО!!!

ДЕТСКА ГРАДИНА „ДЕТЕЛИНА”, СЕЛО НОВИ ХАН, ОБЩИНА ЕЛИН ПЕЛИН

 

УТВЪРЖДАВАМ:

Силвия Велинова

Директор на ДГ „Детелина”

Заповед № 295-295 / 26.05.2020 г.

 

ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА

ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА  НА ДГ „ДЕТЕЛИНА”

ПРИ ИЗВЪНРЕДНА EПИДЕМИЧНА ОБСТАНОВКА

В УСЛОВИЯТА НА COVID-19

Изготвени въз основа на обявената с Решение № 325 на МС от 14.05.2020 г. извънредна епидемична обстановка,  Заповед № РД-01-272/ 20.05.2020 г. на МЗ и Заповед  № 275/ 26.05.2020 г. на Кмета на Община Елин Пелин

      І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

     Опазването и защитата на здравето и безопасността на децата са от първостепенно значение в работата на детските градини. В ситуацията на COVID-19 ДГ Детелина” търси най-адекватните мерки за осигуряване на безопасна и здравословна среда, позволяваща постепенното възобновяване на процеса на педагогическо взаимодействие, при спазване на строги противоепидемични мерки, което ще позволи и връщането на родителите на работа. Целта на вътрешните правила е да ограничи разпространението на инфекции COVID-19 в детската градина. всички участници в предучилищното образование са подготвени за постепенното и контролирано възобновяване на дейностите в процеса на адаптиране в  новата обстановка. Разпространението на болестта може да бъде предотвратено в най-голяма степен от спазването на строги хигиенни мерки от персонала, родителите и децата и носенето на отговорност за ограничаване на заразяването и за опазване на здравето - своето, на своите  близки и на околните.

      При   организирането   на   процесите   по възстановяване на педагогическото взаимодействие Директорът и учителите следва да изградят среда за бърза и лесна комуникация с родителите, в която да могат бързо да ги информират  за правилата за работа на детската градина и да могат за планират разпределянето на децата в групи.

      Вътрешните правила ще бъдат актуализирани и допълвани при необходимост и в зависимост от епидемиологичната ситуация. Те са неразделна част от ПВТР на ДГ „Детелина”.

 

        ІІ. ИЗИСКВАНИЯ ОТНОСНО ПРИЕМА НА ДЕЦАТА

1. Подновяването на посещението на детската градина може да стане само по желание на родителите и с изричното условие, че са запознати и декларират, че ще спазват новите правила за работа на детската градина, за което подписват декларация-съгласие по образец еднократно при подновяване на посещението на  детето.

2. Посещението на детската градина е допустимо само за деца, които са записани  през учебната 2019/2020 година. Предимство при приема имат децата от едно семейство.

3. От родителите, които са преценили, че детето ще възстанови посещението си на детска градина, се очаква:

  • да се запознаят с предоставените им от детската градина препоръки и да подкрепят усилията на институцията за спазване на правилата, хигиената и мерките за психично здраве по време на реадаптацията на детето им;
  • да уведомят Директора на детската градина най-късно два работи дни преди стартиране посещението на детето;
  • да декларират обстоятелството, че не им е известно детето да е било в контакт със заразно болни и нямат признаци на болест през последните 14 дни.

4. В декларацията родителите посочват, че са запознати и солидарно отговорни за спазването на тези правила на работа на детската градина. Попълнената декларация задължително се предоставя при водене на детето в първия му присъствен ден в детската градина. Може да се попълни на място, в двора на ДГ.

5. За подновяване на посещението на децата  не се изисква представянето на медицинска бележка.

6. Приемът в детската градина се извършва от медицинско лице или упълномощено от директора лице – помощник-възпитател (I, II етаж,  I смяна), при използване на необходимите индивидуални предпазни средства – шлем и ръкавици.

7. При сутрешния филтър задължително се измерва телесната температура на децата с безконтактен термометър и се отбелязва в рапортната тетрадка на групата. В детската градина се допускат само афебрилни деца. Родителите изчакват задължително да премине сутрешният филтър на децата.

8. В случай на констатиране на признаци на заболяване на детето и температура, по-висока от 37,3 градуса  се отказва то да бъде прието и се насочва към личния лекар за проследяване на състоянието му.

9. Родителите и децата влизат  и излизат през централния вход на двора на детската градина при стриктно спазване на графика, разработен и съобразен с цел спазване на противоепидемичните предписания и избягване  на струпване на много хора на едно място. Ще има насочващи стрелки и ленти, за да не се смесват потоците от деца и родители.

10. Родителите и децата изчакват реда си, като спазват дистанция,  най-малко от 2 м.

11. Не се допуска влизането на придружителите на децата в сградата на детската градина. Не се допуска дълго застояване на родители в двора на детската градина.

12. Сутрешният прием на децата в ДГ „Детелина“ се извършва от 7.30 часа до 8.45 часа по следния график:

  • Децата от групите – втора, трета и четвърта се приемат и предават на централния вход на детската градина.
  • Децата от групите -  първа „а“ и първа „б“се приемат и предават на входа на терасата на групата.
  • Децата от яслената група се приемат и предават на входа на терасата на групата.
  • Децата от едно семейство се настаняват в една и съща група,за да могат да бъдат водени/взимани  на/от един и същ вход/изход.

13. Родителите трябва да организират незабавното вземане на детето си в случаите, когато бъдат уведомени, че то проявява признаци на заболяване.

14. Въвеждат  се нови ритуали за посрещане и изпращане на децата, които не изискват прегръдки и близки контакти (помахване, докосване на пръстите на краката/лактите и т. н.)

15. Ежедневно от родителите се осигурява плик, в който детето да поставя обувките, с които пристига в детската градина. След събуване на обувките детето/приемащият го  възрастен поставя обувките в плика и обува предварително почистените и дезинфекцирани вкъщи пантофи.

16. Не се допуска носене на играчки от вкъщи.

17. Заплащането на месечните такси се осъществява на вратата при домакиня.

     ІІІ. ИЗИСКВАНИЯ ОТНОСНО ОТГЛЕЖДАНЕТО НА ДЕЦАТА

1. Веднага след приема на дете в детската градина се измиват ръцете му. Ръцете на децата се измиват преди всяко хранене, след използване на тоалетна и при необходимост. Измиването  се извършва с вода и сапун за поне 30 секунди, със старателно изсушаване (по възможност чрез ползване на суха салфетка за еднократна употреба), а ако тези условия не са налични, може да се използва дезинфектант за ръце, под надзора на възрастен човек. Когато децата не са в близост до вода и течен сапун, се използват алкохолни кърпички или мокри кърпички, подходящи за кожата, но възможно най-бързо след това се измиват ръцете с  вода и течен сапун.

2. При съобразяване с климатичните условия децата остават навън с изключение на времето за хранене и почивка, като за децата се организират игри, които да осигурят необходимата позитивна емоционална среда.

3. Осигурява се индивидуална площадка за игра на всяка група. Не се допуска смесване на групите.

4. Децата играят само с играчки, които подлежат на измиване с топла вода и сапун и обработка с дезинфектант.

 

     IV. ИЗИСКВАНИЯ ОТНОСНО ПЕРСОНАЛА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА

     Педагогическите и непедагогическите специалисти, които са на работа в детската градина, е необходимо:

  1. Да се запознаят срещу подпис, преди отваряне на детската градина, с правилата за работа в създадената извънредна ситуация и да ги спазват стриктно.
  2. При поява на оплаквания, дори лека кашлица или  температура, по-висока от 37,3 градуса,  да уведомят Директора. Служителите се отстраняват от детската градина до изясняване на здравния им статус.
  3. Да използват обособено помещение, в което да сменят обувките и дрехите, с които идват отвън, с работни.
  4. Да измият ръцете си, да ги дезинфекцират и да поставят необходимите предпазни средства (шлем) веднага след влизане в детската градина.
  5. Да придружават децата и да им дават насоки, когато това е необходимо, за това как най-добре да мият ръцете си, като преди това им покажат как става това (задължително при пристигането в детската градина, при прибиране от двора, преди и след всяко хранене, преди и след използване на тоалетна, след кихане или кашляне, в края на деня преди тръгване за вкъщи).
  6. Да организират дейностите така, че децата да бъдат разделяни на подгрупи, в които да играят различни игри.
  7. Да организират срещи с родителите само при необходимост, по възможност на открито и при спазване на физическа дистанция.
  8. Да спазват физическа дистанция от 1.50 метра по време на регламентираните почивки.
  9. Служителите, които не са на работа в конкретния ден, нямат право да влизат в институцията, освен при спешност и при спазване на всички противоепидемични мерки.
  10. Не се допуска събиране на едно място на персонала от детската градина, освен ако това не е необходимо за опазване здравето и живота на децата,.

 

      V. ОСНОВНИ НАСОКИ ЗА ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ ЕКИП

1. С децата, които подновяват посещението си в детската градина/ясла, не се провеждат педагогически ситуации, а само допълнителни форми на педагогическо взаимодействие с акцент върху изграждане на навици за здравословен начин на живот и усвояване на социални умения.

2. През деня  се отделя време за споделяне между децата, както и за разяснение на ситуацията и на правилата за лична хигиена и значимостта от тяхното  спазване.

3. На децата се предлага включване в игри и дейности, които да подкрепят емоционалното им развитие и преодоляване на тревожността им, свързана с разпространението на  COVID-19.

4. Да се избягва размяната на топки, играчки, моливи, книжки и други. Всички предмети, ползвани от децата,  да  се дезинфекцират след всяка употреба.

5. Масичките за хранене и игри се подреждат шахматно и  децата се разпределят по  4  на масичка.

6. Всички допълнителни образователни дейности, осъществявани от лица извън персонала на ДГ, са забранени.

 

      VI. ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ НЕПЕДАГОГИЧЕСКИЯ ПЕРСОНАЛ

1. Да  се организира обезопасяване на средата съгласно протокол за почистване и дезинфекция в условията на епидемиологична обстановка .

2. Да се отстранят всички играчки и материали, които не могат да бъдат дезинфекцирани според изискванията.

3. По отношение на хигиената в сградата се очаква да се спазва стриктно протокол за почистване и дезинфекция.

4. Преди отваряне на ДГ се извършва прецизна и цялостна дезинфекция на помещенията и всички повърхности с иновативен биоциден продукт с двукомпонентен състав за дълготрайна дезинфекция.

5. Осигурява се ежедневна повърхностна дезинфекция с минимална честота: 4 пъти дневно.

6. Тоалетните се мият и дезинфекцират през 2 часа.

7. Ежедневно се дезинфекцират площадките и прилежащите към тях уреди.

8. Осигурява се  лично спално бельо за всяко дете, което се пере при минимум 60° C, веднъж седмично или при необходимост.

9. При неспазване следва дисциплинарно наказание.

 

     VII. ОРГАНИЗИРАНЕ НА ХРАНЕНЕТО

 

  • Храненето на децата се осъществява в обичайната му форма, като се използва и терасата, за да се хранят децата навън.
  • Всяко дете измива ръцете си преди и след хранене.
  • Храната се издава от персонала, включително чисти прибори за хранене. Децата не взимат сами храната, напитките или приборите за хранене.
  • При приготвяне на ястия и при сервиране е необходимо да се спазват обичайните хигиенни правила.

 

     VIII. ДЕЗИНФЕКЦИОННИ МЕРОПРИЯТИЯ

  • Да се постави мокър филтър пред всички входове.
  • Да се осигури многократно проветряване на помещенията (минимум 10 минути на всеки час).
  • Да се извършва текуща дезинфекция на всички подове и повърхности сутрин, след приключване на обяда, а в спалното помещение и след вдигане от сън. Тоалетната да се дезинфекцира сутрин и на всеки два часа през деня.
  • Гардеробите на децата и столчета да се дезинфекцират преди приема на децата, след приема на последното дете за деня.
  • Да се дезинфекцират дръжките на всички врати и прозорци, ключовете на осветителните тела и перилата на стълбищата 4 пъти дневно
  •  Помещения да се дезинфекцират по 4 пъти дневно.
  • Дезинфекцията в кухненския блок се провежда съгласно изискванията на НАССР системата.
  • Да се дезинфекцират детските площадки и съоръженията към тях  ежедневно.

 

IX. ПРОТОКОЛ ЗА ПОВЕДЕНИЕ

       Протокол при съмнение или случай на COVID-19 в детската градина

При наличие на един или повече симптоми при дете (кашлица, кихане, задух, болки в гърлото, умора, гастроинтестинални оплаквания, висока температура и др.):

 

Първоначално поведение:

 

  • Детето да се изолира незабавно в предназначено за такъв случай помещение, докато не се прибере у дома или докато не му се обърне внимание от медицински специалист. На детето се поставя маска, съобразена с възрастта му.
  • Незабавно да се осъществи връзка с родителите/настойниците и да се изиска да вземат детето, като се съобразяват с необходимите превантивни мерки.
  • На родителите/настойниците да се припомнят процедурите, които трябва да следват

– да се избягва физически контакт и да се консултират с лекуващия лекар на семейството, за да реши дали е необходимо да се направи тест.

  • След като детето напусне помещението, да се извърши щателна дезинфекция няколко часа по-късно.
  • Да се спазват превантивните и ограничителните мерки.
  • Да се приеме отново детето в детската градина срещу медицинска бележка от семейния лекар, че това е допустимо.

 

              В случай на положителен тест на дете:

  • Родителите/настойниците да информират директора на детската градина, който трябва незабавно да се свърже със СРЗИ.
  • Мерките за идентифициране на контактните лица и мерките, които се предприемат се съгласуват между СРЗИ и директора на съответната детската градина.
  • В зависимост от характеристиките на сградата и броя на контактните лица мерките може да включват затваряне на една или няколко групи или на цялата детска градина.
  • Лицата, които се поставят под задължителна карантина се определят от СРЗИ в зависимост от конкретната ситуация.
  • Да се почистят и дезинфекцират щателно помещенията и предметите, до които е имало контакт детето в последните 48 часа.
  • СРЗИ информира контактните лица на детето за стъпките, които трябва да предприемат.

 

При наличие на един или повече симптоми при възрастен (кашлица, кихане, задух, болки в гърлото, умора, гастроинтестинални оплаквания, висока температура и др.):

               Първоначално поведение:

  • Да се изолира незабавно възрастният човек и да му се даде маска, ако връщането у дома не е възможно в същия момент. Да се спазват ограничителните мерки.
  • Да се избягва физическият контакт с други лица и да се консултира с лекуващия си лекар, който ще реши дали е нужно да се направи тест.
  • След като лицето напусне помещението, да се извърши щателна дезинфекция няколко часа по-късно.
  • Да се спазват превантивните и ограничителните мерки стриктно.

 

              В случай на положителен тест при възрастен:

 

  • Да се информира Директорът, който трябва незабавно да се свърже със СРЗИ.
  • Може да се оцени рискът от разпространение на инфекцията в семейството и в зависимост от това да се предприемат най-адекватните мерки за изолацията в конкретния случай.
  • Мерките за идентифициране на контактните лица и мерките, които да се предприемат, се съгласуват между СРЗИ и Директора на съответната детската градина.
  • В зависимост от характеристиките на сградата и броя на контактните лица мерките може да включват затваряне на една или няколко групи или на цялата детска градина.
  • Лицата, които се поставят под задължителна карантина се определят от СРЗИ в зависимост от конкретната ситуация.
  • СРЗИ информира контактните лица на възрастния за стъпките, които ще трябва да предприемат.
  • Да се извършат щателно почистване и дезинфекция на помещенията и предметите, до които е имало контакт лицето в последните 48 часа.

 

*Неразделна част от настоящите Вътрешни правила е:

Заповед № 295-295/ 26.05.2020 г. на Директора на Детска градина „Детелина“, с. Нови хан

 

            Настоящите Вътрешни правила влизат в сила от 26.05.2020 г.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                  

 

 

 

 

 

 

 


Споделете

~ ~ ~ ~